ADANA’DA “BALLI” YARIŞMA

ADANA İLİ ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ 1. BAL YARIŞMASI, TÜYAP FUAR ALANI’NDA GERÇEKLEŞTİ

Adana Tarım Fuarı kapsamında bal yarışması düzenlendi. Adana İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin düzenlediği ’1. Bal Yarışması’ TÜYAP Adana Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi. 32 yerli üreticinin katıldığı yarışmada ballar, genel görünüm, temizlik, berraklık, aroma ve yoğunluk açısından değerlendirildi.
Adana İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Turan Otlu, yarışma sonuçları açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, arıcılığın dar gelirli veya imkanları kısıtlı aileler için az yatırım ve az işletme sermayesi ile yapılan bir iş, özellikle kırsal alanda yaşayan aileler için iyi bir geçim kaynağı ve istihdam sahası olduğunu belirtti.
Türkiye’de 5 milyon 200 bin adet arı kolonisi olduğuna dikkat çeken Otlu, “Bal üretimi yıllara göre değişmekle birlikte 70 – 80 bin ton civarındadır. Bunun 30 bin tonu çam, 40-50 bin tonu çiçek balıdır. Adana’da ise 370 bin civarında arı kolonisi sayesinde 2 bin aile geçimini arıcılıktan sağlamaktadır” dedi.
Adana’nın arı sayısı bakımından Muğla ve Ordu illerinden sonra üçüncü olduğuna işaret eden Otlu, sağlıklı bir neslin yetişmesi için ilköğretim öğrencilerine her sabah bal verilmesi çağrısında bulundu.
Türkiye’de arıcılığın bir kanunu olmadığına dikkat çeken Otlu, “Ülkemiz gerçeklerine uygun olarak çıkarılacak arıcılık kanununun faydalı olacağı kanısındayız” dedi. Otlu, yarışmanın birinciyi seçmekten ziyade balı tanıtmak ve Adana’nın önemli bir arıcılık merkezi olduğunu kamuoyuna duyurma amacı taşıdığını vurguladı.
Tarım Gıda ve Hayvancılık Adana İl Müdürü Ömer Akmaz ise bölgenin, bal üretiminde önem taşıdığını, üretimin her geçen gün geliştiğini belirtti.
Konuşmaların ardından yarışmanın sonuçları açıklandı. Dereceye giren ilk üç bal üreticisine tüm, yarım ve çeyrek altın, tüm yarışmacılara plaket ve koruma kıyafetinin verildiği yarışmada Durmuş Ali Koçan (İmamoğlu) birinci, Mesut Aşama (Pozantı) ikinci, Zekeriya Kaymaz (Kozan) üçüncü oldu.
Törene Azerbaycan Tarım Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ferhad Emineov, İran Tarım Bakanı Yardımcısı Bay Mesud Muhammediyan ile birlikte çok sayıda bal üreticisi katıldı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Ekim 2011, 13:55 tarihinde Genel, Gündem kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 223 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANATOLIA WEB
Yazarlarımız
CANLI YAYIN

Yorumlar
Popüler Haberler


Anket
Koza TV'de en çok hangi programları izliyorsunuz?
Müzik Programları
Kültür-Sanat
Haber
Tartışma-Açıkoturum
Dizi-Film
Spor
ADANA
Gazetelerin tümü için Tıklayın.